18x8.50-8 6pr P509 Golf TL Wanda
Model Ref: TY081885-23
£45.42 inc. VAT
Product Details
Wanda 18x8.50-8 6pr P509 Golf Buggy Rib Tubeless Tyre
The Wanda P509 is the perfect choice for both Commercial & Residential mowing equipment and golf equipment, offering quality & performance at a competitive price point.
With its classic zig-zag tread pattern, the P509 is perfect for golf buggies, utility vehicles and lawn mowers where heavy loads need to be carried without damaging the turf.
Supplied as tyre only - Wheel rim (if pictured) is not included.
Specification
| Product Type | Tyre |
|---|---|
| Application | Lawn And Garden |
| Tyre Size | 18X8.50 |
| Ply | 6pr |
| Tyre Tread Pattern | P509 |
| Wheel Diameter | 8.0in |
| Wheel Width | 0.00in |
| Stud Qty | 0in |
| PCD | 0.0mm |
| PCD Inch | 0.0in |
| Centre Bore | 0.0mm |
| Offset | 0.0mm |
| Stud Diameter | 0.0mm |
Wish List
TY081885-23

