9.5-24 6pr 102A8 Turf Pro R-3 TL (240/85-24) "E" Carlisle
Model Ref: TY2495-01
£438.59 inc. VAT
Product Details
Carlisle 9.5x24 (240/85-24) 6pr 102A8 Turf Pro R-3 TL "E" Marked Tyre 570084
With its flotation type tread, designed for mowing and turf applications, the Carlisle Turf Pro R-3 series is engineered with shallow, non-skid blocks and isolated tread elements that create minimal ground disturbance for a turf-friendly result.
"E" Marked for full road homologation.
Specification
| Product Type | Tyre |
|---|---|
| Application | Lawn And Garden |
| Tyre Size | 9.5 |
| Ply | 6pr |
| Load Rating | 102A8 |
| Tyre Tread Pattern | Turf Pro R-3 |
| Wheel Diameter | 24.0in |
| Wheel Width | 0.00in |
| Stud Qty | 0in |
| PCD | 0.0mm |
| PCD Inch | 0.0in |
| Centre Bore | 0.0mm |
| Offset | 0.0mm |
| Stud Diameter | 0.0mm |
Wish List
TY2495-01

