29x12.50-15 6pr 99A8 Multi Trac C/S TL Carlstar
Model Ref: TY1529125-09
£237.00 inc. VAT
Product Details
Carlisle 29x12.50-15 6pr 99A8 Multi Trac C/S TL Tyre 560454
The Carlisle Multi Trac C/S is the perfect choice for professional users requiring the highest performance and dependability from their equipment.
These commercial grade tyres feature Carlisles's most durable tread compound with deep tread elements in a profile optimized for stability and traction
Specification
| Product Type | Tyre |
|---|---|
| Application | Lawn And Garden |
| Tyre Size | 29X12.50 |
| Ply | 6pr |
| Load Rating | 99A8 |
| Tyre Tread Pattern | Multi Trac C/S |
| Wheel Diameter | 15.0in |
| Wheel Width | 0.00in |
| Stud Qty | 0in |
| PCD | 0.0mm |
| PCD Inch | 0.0in |
| Centre Bore | 0.0mm |
| Offset | 0.0mm |
| Stud Diameter | 0.0mm |
Wish List
TY1529125-09

