225/55R12 112N Wanda WR068 TL Tyre Only
Model Ref: TY1222555-04
£82.80 inc. VAT
Product Details
Wanda 225/55R12 112N WR068 Tubeless High Speed Trailer Tyre
The Wanda WR068 is the perfect choice for both professional and residential H/S trailers, offering quality & performance at a competitive price point.
With its classic zig-zag tread pattern, the WR068 is a great, all round trailer tyre.
Specification
| Product Type | Tyre |
|---|---|
| Application | H/S Trailer |
| Tyre Size | 225/55 |
| Ply | N/A |
| Load Rating | 112NWR068 |
| Tyre Tread Pattern | WR068 |
| Fuel Efficiency | C |
| Wet Grip Rating | C |
| Wheel Diameter | 12.0in |
| Wheel Width | 0.00in |
| Stud Qty | 0in |
| PCD | 0.0mm |
| PCD Inch | 0.0in |
| Centre Bore | 0.0mm |
| Offset | 0.0mm |
| Stud Diameter | 0.0mm |
Wish List
TY1222555-04

