155/70-6 6pr 70A6 Farm Specialist Imp TT (15x6.00-6) "E" Tyre & Tube Set Carlisle
Model Ref: TY06156-29
£38.39 inc. VAT
Product Details
Carlisle 155/70-6 (15x6.00-6) 6pr 70A6 Farm Specialist Imp "E" Marked Tube Type Tyre & TR13 Tube Set F6A03361
The Carlisle Farm Specialist Implement tyres are especially designed for hay turners, tedders and other small agricultural machinery.
The improved self-cleaning is achieved by specifically designed breakers in the tread pattern. Specifically designed inner liners and rubber compound for high plunger resistance.
"E" Marked for full road homologation.
***WHEEL SHOWN IN IMAGE IS NOT INCLUDED***
Specification
| Product Type | Tyre |
|---|---|
| Application | Agri And Construction |
| Tyre Size | 155/70 |
| Ply | 6pr |
| Load Rating | 70A6 |
| Tyre Tread Pattern | Farm Specialist Implement |
| Wheel Diameter | 6.0in |
| Wheel Width | 0.00in |
| Stud Qty | 0in |
| PCD | 0.0mm |
| PCD Inch | 0.0in |
| Centre Bore | 0.0mm |
| Offset | 0.0mm |
| Stud Diameter | 0.0mm |
Wish List
TY06156-29

