25x8.00-12 6pr 43F P306 TL "E" Wanda
Model Ref: TY12258-11
£74.89 inc. VAT
Product Details
Wanda 25x8.00-12 43F (6pr) P306 Tracive Pattern "E" Marked ATV/UTV Tubeless Tyre
The Wanda P306 is the perfect choice for ATV & UTV machines, offering quality & performance at a competitive price point.
With its lug type, tractive tread pattern, the P306 offers excellent off road grip and traction.
"E" marked for road homologated vehicles.
Supplied as tyre only - Wheel rim (if pictured) is not included.
Specification
| Product Type | Tyre |
|---|---|
| Application | ATV/UTV |
| Tyre Size | 25X8.00 |
| Ply | 6pr |
| Load Rating | 43F |
| Tyre Tread Pattern | P306 |
| Wheel Diameter | 12.0in |
| Wheel Width | 0.00in |
| Stud Qty | 0in |
| PCD | 0.0mm |
| PCD Inch | 0.0in |
| Centre Bore | 0.0mm |
| Offset | 0.0mm |
| Stud Diameter | 0.0mm |
Wish List
TY12258-11

