25x11.00-12 6pr 80F P373A TL (24PSI) "E" Wanda
Model Ref: TY122511-11
£88.68 inc. VAT
Product Details
Wanda 25x11.00-12 6pr P373A Directional Knobbly "E" Marked ATV/UTV Tubeless Tyre
The Wanda P373A is the perfect choice for ATV & UTV machines, offering quality & performance at a competitive price point.
With its block, directional knobbly, semi-tractive tread pattern, the P373A offers excellent grip and traction on all ground types.
High inflation pressure / high load capacity & "E" marked for road homologated vehicles.
Supplied as tyre only - Wheel rim (if pictured) is not included.
Specification
| Product Type | Tyre |
|---|---|
| Application | ATV/UTV |
| Tyre Size | 25X11.00 |
| Ply | 6pr |
| Load Rating | 80F |
| Tyre Tread Pattern | P373A |
| Wheel Diameter | 12.0in |
| Wheel Width | 0.00in |
| Stud Qty | 0in |
| PCD | 0.0mm |
| PCD Inch | 0.0in |
| Centre Bore | 0.0mm |
| Offset | 0.0mm |
| Stud Diameter | 0.0mm |
Wish List
TY122511-11

