155R13 90/88N Compass CT8000 Tyre Only
Model Ref: TY13155-18
£40.80 inc. VAT
Product Details
155R13 90/88N Compass CT8000 TL Tyre
The new Compass CT8000 high-speed radial trailer tyre range delivers proven gains in performance and durability with advanced tread design & construction. Fully compliant with ETRTO, EUDR and UN ECE R117-04S2W2R3B.
Experience performance, safety, and durability redefined. The NEW CT8000 high-speed trailer tyre range features an advanced tread design for superior grip on wet, muddy, or unpaved roads. Its reinforced ribs and optimised grooves deliver a quieter, more comfortable ride, while the durable high-load structure and low rolling resistance compound ensure long life and excellent fuel efficiency.
Specification
| Product Type | Tyre |
|---|---|
| Application | H/S Trailer |
| Tyre Size | 155 |
| Ply | N/A |
| Load Rating | 90/88N |
| Tyre Tread Pattern | CT8000 |
| Fuel Efficiency | C |
| Wet Grip Rating | C |
| Wheel Diameter | 13.0in |
| Wheel Width | 0.00in |
| Stud Qty | 0in |
| PCD | 0.0mm |
| PCD Inch | 0.0in |
| Centre Bore | 0.0mm |
| Offset | 0.0mm |
| Stud Diameter | 0.0mm |
Wish List
TY13155-18


