175/80-10 6pr 42J Intense Sport M3 MST TL (21x7.00-10) "E" Marastar
Model Ref: TY101758-02
£39.92 inc. VAT
Product Details
Intense® Sport M3 175/80-10 (21x7.00-10) 6pr 42J
ATV Tyres for Off-Road
- 6-ply rating, durable construction
- Excellent traction on loose terrain and hard terrain
- Good steering ability thanks to the ideally placed knobs
- Reinforced central knobs provides the best stability
- Efficient tread block edges for traction
- “E” marked for full ECE road homologation
Specification
| Product Type | Tyre |
|---|---|
| Application | ATV/UTV |
| Tyre Size | 175/80 (21x7.00) |
| Ply | 6pr |
| Load Rating | 42J |
| Tyre Tread Pattern | Intense Sport M3 |
| Wheel Diameter | 10.0in |
| Wheel Width | 0.00in |
| Stud Qty | 0in |
| PCD | 0.0mm |
| PCD Inch | 0.0in |
| Centre Bore | 0.0mm |
| Offset | 0.0mm |
| Stud Diameter | 0.0mm |
Wish List
TY101758-02

