4.80/4.00-8 71M P811 on 4 Stud, 4" PCD Rim
Model Ref: AS084-26U
£25.32 inc. VAT
| Quantity | Price inc. VAT |
|---|---|
| 1+ | £25.32 |
| 2+ | £24.83 |
| 5+ | £24.07 |
Product Details
4.80/4.00-8 71M (6pr) Wanda P811 TL Tyre
Fitted To 2.50x8 4 Stud, 101.6mm (4" With Grease Nipple Cutout) PCD, 67mm Centre Bore Wheel
Specification
| Product Type | Tyre & Wheel Assembly |
|---|---|
| Application | H/S Trailer |
| Tyre Size | 4.80/4.00 |
| Ply | 6 ply |
| Load Rating | 71M |
| Tyre Tread Pattern | P811 |
| Wheel Diameter | 8.0in |
| Wheel Width | 2.50in |
| Stud Qty | 4in |
| PCD | 101.6mm |
| PCD Inch | 4.0in |
| Centre Bore | 67.0mm |
| Offset | 0.0mm |
| Stud Diameter | 12.5mm |
Wish List
AS084-26U


