195/75R16 107/105R G/Max on 5 Stud, 115/6.5" Rim
Model Ref: AS1619575-09A
£107.81 inc. VAT
| Quantity | Price inc. VAT |
|---|---|
| 1+ | £107.81 |
| 2+ | £105.65 |
| 5+ | £102.42 |
Product Details
195/75R16 107/105R LingLong GreenMax Tyre
Fitted to 5.50Jx16 5 Stud, 165.1mm (6.5") PCD, 115mm Centre Bore, ET33.4 Offset Wheel
This tyre and wheel assembly is a popular trailer fitment used by many trailer manufacturers including Ifor Williams
Specification
| Product Type | Tyre & Wheel Assembly |
|---|---|
| Application | H/S Trailer |
| Tyre Size | 195/75 |
| Ply | N/A |
| Load Rating | 107/105R |
| Tyre Tread Pattern | Green Max |
| Fuel Efficiency | D |
| Wet Grip Rating | B |
| Wheel Diameter | 16.0in |
| Wheel Width | 5.50in |
| Stud Qty | 5in |
| PCD | 165.1mm |
| PCD Inch | 6.5in |
| Centre Bore | 115.0mm |
| Offset | 33.4mm |
| Stud Diameter | 18.5mm |
Wish List
AS1619575-09A


