195/70R14 96N ST4000 on 5 Stud, 67/112mm Rim
Model Ref: AS141957-09C
£155.12 inc. VAT
| Quantity | Price inc. VAT |
|---|---|
| 1+ | £155.12 |
| 2+ | £152.04 |
| 5+ | £147.37 |
Product Details
195/70R14 96N GT Kargomax ST4000 Tyre
Fitted to 5.50Jx14 5 Stud, 112mm PCD, 67mm Centre Bore, ET30 Offset Wheel
This tyre and wheel assembly is a popular trailer fitment used by many trailer manufacturers including Meredith & Eyre
Specification
| Product Type | Tyre & Wheel Assembly |
|---|---|
| Application | H/S Trailer |
| Tyre Size | 195/70 |
| Ply | N/A |
| Load Rating | 96N |
| Tyre Tread Pattern | ST4000 |
| Fuel Efficiency | C |
| Wet Grip Rating | C |
| Wheel Diameter | 14.0in |
| Wheel Width | 5.50in |
| Stud Qty | 5in |
| PCD | 112.0mm |
| PCD Inch | 0.0in |
| Centre Bore | 66.5mm |
| Offset | 30.0mm |
| Stud Diameter | 16.0mm |
Wish List
AS141957-09C


