185R14 104/102N V02 on 5 Stud, 94/140mm Rim
Model Ref: AS14185-12ZE
£73.31 inc. VAT
| Quantity | Price inc. VAT |
|---|---|
| 1+ | £73.31 |
| 2+ | £71.84 |
| 5+ | £69.65 |
Product Details
185R14 104/102N Ovation V02 Tyre
Fitted to 5.50Jx14 5 Stud, 140mm PCD, 94mm Centre Bore, ET30 Offset Wheel
Specification
| Product Type | Tyre & Wheel Assembly |
|---|---|
| Application | H/S Trailer |
| Tyre Size | 185 |
| Ply | N/A |
| Load Rating | 104/102N |
| Tyre Tread Pattern | V-01 |
| Fuel Efficiency | D |
| Wet Grip Rating | C |
| Wheel Diameter | 14.0in |
| Wheel Width | 5.50in |
| Stud Qty | 5in |
| PCD | 140.0mm |
| PCD Inch | 0.0in |
| Centre Bore | 94.0mm |
| Offset | 30.0mm |
| Stud Diameter | 18.5mm |
Wish List
AS14185-12ZE


