175/65R14 90/88T V02 on 4 Stud, 57/100mm Rim
Model Ref: AS1417565-23G
£81.79 inc. VAT
| Quantity | Price inc. VAT |
|---|---|
| 1+ | £81.79 |
| 2+ | £80.16 |
| 5+ | £77.71 |
Product Details
175/65R14 90/88T Ovation V02 Tyre
Fitted to 5.50Jx14 4 Stud, 100mm PCD (Without Grease nipple Cutout), 57mm Centre Bore, ET30 Offset Wheel
This tyre and wheel assembly is a popular trailer fitment used by many trailer manufacturers including Indespension.
Specification
| Product Type | Tyre & Wheel Assembly |
|---|---|
| Application | H/S Trailer |
| Tyre Size | 175/65 |
| Ply | 6pr |
| Load Rating | 90/88T |
| Tyre Tread Pattern | V-02 |
| Fuel Efficiency | D |
| Wet Grip Rating | C |
| Wheel Diameter | 14.0in |
| Wheel Width | 5.50in |
| Stud Qty | 4in |
| PCD | 100.0mm |
| PCD Inch | 0.0in |
| Centre Bore | 57.0mm |
| Offset | 30.0mm |
| Stud Diameter | 15.0mm |
Wish List
AS1417565-23G


