185/70R13 106/104N Savero on 5 Stud, 112mm Rim
Model Ref: AS131857-04S
£100.76 inc. VAT
| Quantity | Price inc. VAT |
|---|---|
| 1+ | £100.76 |
| 2+ | £98.75 |
| 5+ | £95.74 |
Product Details
**Premium** 185/70R13 106/104N GT Savero Tyre
Fitted to a 6.0x13 5 Stud, 112mm PCD, 66.5mm Centre Bore, ET30 Offset Wheel
This tyre and wheel assembly is a popular trailer fitment used by many trailer manufacturers including Graham Edwards.
The GT Savero is a high-quality, all-season tyre designed to provide reliable performance.
Engineered with advanced tread patterns and durable construction, the GT Savero offers a perfect balance of safety, comfort, and performance, making it an ideal choice for both on & off road trailers.
Specification
| Product Type | Tyre & Wheel Assembly |
|---|---|
| Application | H/S Trailer |
| Tyre Size | 185/70 |
| Ply | N/A |
| Load Rating | 106/104N |
| Tyre Tread Pattern | Savero |
| Fuel Efficiency | E |
| Wet Grip Rating | E |
| Wheel Diameter | 13.0in |
| Wheel Width | 6.00in |
| Stud Qty | 5in |
| PCD | 112.0mm |
| PCD Inch | 0.0in |
| Centre Bore | 66.5mm |
| Offset | 30.0mm |
| Stud Diameter | 15.5mm |
Wish List
AS131857-04S


