185/70R13 106/104N CT7007 on 5 Stud, 165.1mm Rim
Model Ref: AS131857-17A
£76.24 inc. VAT
| Quantity | Price inc. VAT |
|---|---|
| 1+ | £76.24 |
| 2+ | £74.71 |
| 5+ | £72.42 |
Product Details
**Premium** 185/70R13 106/104N Compass CT7007 Tyre
Fitted to a 6.0Jx13 5 Stud, 165.1mm (6.5") PCD, 114.5mm Centre Bore, ET7 Wheel
This tyre and wheel assembly is a popular trailer fitment used by many trailer manufacturers including Ifor Williams, Indespension, Bateson, Nugent, Extreme, Graham Edwards, and Meredith & Eyre.
The Compass CT7007 is a high-quality, all-season, M&S rated tyre designed to provide reliable performance.
Engineered with advanced tread patterns and durable construction, the Compass CT7007 offers a perfect balance of safety, comfort, and performance, making it an ideal choice for both on & off road trailers.
Specification
| Product Type | Tyre & Wheel Assembly |
|---|---|
| Application | H/S Trailer |
| Tyre Size | 185/70 |
| Ply | N/A |
| Load Rating | 106/104N |
| Tyre Tread Pattern | CT7007 |
| Fuel Efficiency | D |
| Wet Grip Rating | C |
| Wheel Diameter | 13.0in |
| Wheel Width | 6.00in |
| Stud Qty | 5in |
| PCD | 165.1mm |
| PCD Inch | 6.5in |
| Centre Bore | 114.5mm |
| Offset | 7.0mm |
| Stud Diameter | 18.5mm |
Wish List
AS131857-17A



