165R13 96/94N CT7000 & 5 Stud, 112mm Rim
Model Ref: AS13165-16I
£64.56 inc. VAT
| Quantity | Price inc. VAT |
|---|---|
| 1+ | £64.56 |
| 2+ | £63.28 |
| 5+ | £61.34 |
Product Details
165R13 96/94N Compass CT7000 Tyre
Fitted to 4.5Jx13 5 Stud, 112mm PCD, 66.5mm Centre Bore, ET30 Wheel
Specification
| Product Type | Tyre & Wheel Assembly |
|---|---|
| Application | H/S Trailer |
| Tyre Size | 165 |
| Ply | N/A |
| Load Rating | 96/94N |
| Tyre Tread Pattern | CT7000 |
| Fuel Efficiency | E |
| Wet Grip Rating | E |
| Wheel Diameter | 13.0in |
| Wheel Width | 4.50in |
| Stud Qty | 5in |
| PCD | 112.0mm |
| PCD Inch | 0.0in |
| Centre Bore | 66.5mm |
| Offset | 30.0mm |
| Stud Diameter | 15.5mm |
Wish List
AS13165-16I


