165R13 96/94N CT7000 & 4 Stud, 139.7mm Rim
Model Ref: AS13165-16G
£63.52 inc. VAT
| Quantity | Price inc. VAT |
|---|---|
| 1+ | £63.52 |
| 2+ | £62.26 |
| 5+ | £60.35 |
Product Details
**Premium** 165R13 96/94N Compass CT7000 Tyre
Fitted to 4.5Jx13 4 Stud, 139.7mm (5.5") PCD, 95.3mm Centre Bore, ET26 Wheel
Specification
| Product Type | Tyre & Wheel Assembly |
|---|---|
| Application | H/S Trailer |
| Tyre Size | 165 |
| Ply | N/A |
| Load Rating | 96/94N |
| Tyre Tread Pattern | CT7000 |
| Fuel Efficiency | E |
| Wet Grip Rating | E |
| Wheel Diameter | 13.0in |
| Wheel Width | 4.50in |
| Stud Qty | 4in |
| PCD | 139.7mm |
| PCD Inch | 5.5in |
| Centre Bore | 95.3mm |
| Offset | 26.0mm |
| Stud Diameter | 15.0mm |
Wish List
AS13165-16G



