145/80R13 79N CT8000 on 4 Stud, 139.7mm Rim
Model Ref: AS131458-14B
£45.94 inc. VAT
| Quantity | Price inc. VAT |
|---|---|
| 1+ | £45.94 |
| 2+ | £45.02 |
| 5+ | £43.64 |
Product Details
**Premium** 145/80R13 79N Compass CT8000 Tyre
Fitted to a 5.5x13 5 Stud, 139.7mm (5.5") PCD, 95.5mm Centre Bore, ET26 Offset Wheel
This tyre and wheel assembly is a popular trailer fitment used by many trailer manufacturers including Indespension.
The new Compass CT8000 high-speed radial trailer tyre range delivers proven gains in performance and durability with advanced tread design & construction. Fully compliant with ETRTO, EUDR and UN ECE R117-04S2W2R3B.
Experience performance, safety, and durability redefined. The NEW CT8000 high-speed trailer tyre range features an advanced tread design for superior grip on wet, muddy, or unpaved roads. Its reinforced ribs and optimised grooves deliver a quieter, more comfortable ride, while the durable high-load structure and low rolling resistance compound ensure long life and excellent fuel efficiency.
Specification
| Product Type | Tyre & Wheel Assembly |
|---|---|
| Application | H/S Trailer |
| Tyre Size | 145/80 |
| Ply | N/A |
| Load Rating | 79N |
| Tyre Tread Pattern | CT8000 |
| Fuel Efficiency | D |
| Wet Grip Rating | C |
| Wheel Diameter | 13.0in |
| Wheel Width | 4.50in |
| Stud Qty | 4in |
| PCD | 139.7mm |
| PCD Inch | 5.5in |
| Centre Bore | 95.5mm |
| Offset | 26.0mm |
| Stud Diameter | 15.0mm |
Wish List
AS131458-14B



