145/70R13 79N WR301 on 4 Stud, 100mm Rim
Model Ref: AS131457-06A
£46.07 inc. VAT
| Quantity | Price inc. VAT |
|---|---|
| 1+ | £46.07 |
| 2+ | £45.16 |
| 5+ | £43.78 |
Product Details
145/70R13 79N Wanda WR301 Tyre
Fitted to 4.50Jx13 4 Stud, 100mm (Without Grease Nipple Cutout) PCD, 60.5mm Centre Bore, ET30 Wheel
This tyre and wheel assembly is a popular trailer fitment used by many trailer manufacturers including Indespension
Specification
| Product Type | Tyre & Wheel Assembly |
|---|---|
| Application | H/S Trailer |
| Tyre Size | 145/70 |
| Load Rating | 79N |
| Tyre Tread Pattern | WR301 |
| Fuel Efficiency | D |
| Wet Grip Rating | C |
| Wheel Diameter | 13.0in |
| Wheel Width | 4.50in |
| Stud Qty | 4in |
| PCD | 100.0mm |
| PCD Inch | 0.0in |
| Centre Bore | 60.5mm |
| Offset | 30.0mm |
| Stud Diameter | 15.5mm |
Wish List
AS131457-06A



