195/55R10 98/96N CT8000 on 5 Stud, 112mm PCD Rim
Model Ref: AS1019555-08A
£55.44 inc. VAT
| Quantity | Price inc. VAT |
|---|---|
| 1+ | £55.44 |
| 2+ | £54.34 |
| 5+ | £52.68 |
Product Details
195/55R10 98/96N Compass CT8000 TL Tyre
Fitted To 6.00x10 5 Stud, 112mm PCD, 67mm Centre Bore Wheel
Specification
| Product Type | Tyre & Wheel Assembly |
|---|---|
| Application | H/S Trailer |
| Tyre Size | 195/55 |
| Ply | N/A |
| Load Rating | 98/96N |
| Tyre Tread Pattern | CT8000 |
| Fuel Efficiency | N/A |
| Wet Grip Rating | N/A |
| Wheel Diameter | 10.0in |
| Wheel Width | 6.00in |
| Stud Qty | 5in |
| PCD | 112.0mm |
| PCD Inch | 0.0in |
| Centre Bore | 67.0mm |
| Offset | 4.0mm |
| Stud Diameter | 16.0mm |
Wish List
AS1019555-08A


