145R10 84N CT8000 on 4 Stud, 139.7mm PCD Rim
Model Ref: AS10145-08C
£39.40 inc. VAT
| Quantity | Price inc. VAT |
|---|---|
| 1+ | £39.40 |
| 2+ | £38.62 |
| 5+ | £37.44 |
Product Details
145R10 84N Compass CT8000 TL Tyre
Fitted To 3.50x10 4 Stud, 139.7mm (5.5") PCD, 96mm Centre Bore Wheel
The new Compass CT8000 high-speed radial trailer tyre range delivers proven gains in performance and durability with advanced tread design & construction. Fully compliant with ETRTO, EUDR and UN ECE R117-04S2W2R3B.
Experience performance, safety, and durability redefined. The NEW CT8000 high-speed trailer tyre range features an advanced tread design for superior grip on wet, muddy, or unpaved roads. Its reinforced ribs and optimised grooves deliver a quieter, more comfortable ride, while the durable high-load structure and low rolling resistance compound ensure long life and excellent fuel efficiency.
Specification
| Product Type | Tyre & Wheel Assembly |
|---|---|
| Application | H/S Trailer |
| Tyre Size | 145 |
| Ply | N/A |
| Load Rating | 84N |
| Tyre Tread Pattern | CT8000 |
| Fuel Efficiency | N/A |
| Wet Grip Rating | N/A |
| Wheel Diameter | 10.0in |
| Wheel Width | 3.50in |
| Stud Qty | 4in |
| PCD | 139.7mm |
| PCD Inch | 5.5in |
| Centre Bore | 96.0mm |
| Offset | 0.0mm |
| Stud Diameter | 14.5mm |
Wish List
AS10145-08C


